cestujeme.tudy.cz

Martinův vztah ke knihám a pár oblíbených citátů

Posledních asi osm let se specializuji převážně na sci-fi literaturu. Nemůžu si pomoct, ale knížky o "běžných lidských problémech" (jak se říká knížkám, které popisují většinou život nějakého ožraly, popřípadě neurotického mileneckého páru), mne prostě nezajímají. Rád si přečtu také něco z fantasy, ale tady jsem už dost vybíravější. Je fakt, že fantasy knížky (počítáno na ucelené série), které jsem přečetl, by se daly spočítat na prstech dvou rukou. Ovšem asi dvě nejlepší ságy (alespoň podle mne), které ve fantasy literatuře vyšly, mám přečtené hned několikrát. Jsou to: J.R.R.Tolkien: Pán prstenů (+Hobit+Silmarillion) a Andrzej Sapkowski: Zaklínač (povídky + pětidílný román).

Dále mám rád historické romány (i když jsou to jen čiré fikce), jako například Egypťan Sinuhet nebo Pád Cařihradu od Waltariho. O klasice, jako je série Tří mušketýrů, nebo Hrabě Monte Christo od Dumase, ani nemluvím.

Jakákoliv literatura faktu související s historií mi také rozhodně není cizí. Sice takové knihy nečtu souvisle, ale také mi nejde o to, abych po jejich přečtění mluvil jako kniha...ostatně, když nad tím tak uvažuji, moc mluvících knih jsem zatím nepotkal....

Málem bych zapomněl uvést knihu, která by neměla chybět v knihovně žádného vášnivého čtenáře: Neználek na měsíci od Nikolaje Nosova.

Nu, ale nyní již k citátům."Zdá se", usmál se uštěpačně čaroděj. "Hodiny se téměř přesypaly a já, Vilgefortz z Roggeveenu, Velmistr magie, člen Kapituly, stále rozmlouvám, a ne bez sympatií s vandrákem a rváčem, synem trhana a rváče. Mluvíme o věcech a záležitostech, které jsou, jak známo, obvyklým tématem rozhovorů u ohnišť trhanů, vandráků a rváčů. Jako například o genetice. Odkudpak vůbec znáš to slovo, můj ty rváči ? Z klášterní školy v Ellanderu, kde žáky s bídou naučí přeslabikovat a načmárat čtyřiadvacet run ? Copak tě přilákalo ke čtení knih ve kterých můžeš toto slovo a jemu podobná nalézt ? Kde jsi ciseloval rétoriku a výmluvnost ? A proč jsi to, dělal ? Abys na úrovni konversoval s vampýry ? Ty genetický vandráku, na kterého se usmívá samotná Tissaia de Vries. Ty proměněnče, rváči, který fascinuješ Fillipu Eilhart tak, že zrudne jako pivoňka, sotva zaslechne jen zmínku o tobě. O Yennefer z Vengerbergu ani nemluvím."

"Dobře, že nemluvíš. Opravdu, v hodinách už zůstalo tak málo písku, že bys mohl spočítat jednotlivá zrnka. Nemaluj víc obrazů, Vilgefortzi. Pověz, oč tu běží. Řekni mi to prostými slovy. Představ si, že sedíme u ohniště, dva vandráci, pečeme prase, které jsme přednedávnem ukradli, a chystáme se opít.

Byla položena jednoduchá otázka. Odpověz na ni. Přímo a jasně. Jako vandrák vandrákovi." "Jak zní ta jednoduchá otázka ?"

Jakou dohodu mi navrhuješ ? Jakou smlouvu máme uzavřít ? Proč mě chceš mít ve svém hrnci, Vilgefortzi ? Pod pokličkou, kde to už začíná vřít ? Co tady visí ve vzduchu kromě lustrů ?"

"Hmmm," zamyslel se čaroděj anebo zamyšlení jen předstíral. "Otázka zdaleka není jednoduchá, ale vynasnažím se odpovědět. A ne jako vandrák vandrákovi. Odpovím jako jeden námezdný rváč druhému, sobě podobnému."

"Do toho."

"Tak nastav uši, kámo rváči. Rychtuje se ostrá řežba, kráglovačka, ve který půjde o kejhák. Bez pardonu. Jedni to vyhrajou, ty druhý oklovaj vrány. Radím ti, brácho, táhni to s těma, kteří maj větší šance. S náma. Od těch druhejch zdrhej, plivni jim mezi oči, poněvadž ti jsou teďka odkejhaní, na kýho šlaka bys měl zařvat s nimi. Nene, kámo, nekřiv na mě kušnu, vím, co chceš pindat. Ty tvý starý kecy, že jseš neutrální, že máš všecky v prdeli, jedny i druhý, že se prostě zašiješ v horách na morhenským Hradišti. To je blbej plán brácho. S náma bude všecko, co máš rád. Jestli se k nám nepřidáš, všecko ztratíš. Sežere tě prázdno a nenávist, převálcuje tě čas opovržení, kterej zrovna začíná. Tak až se bude třeba rozhodnout, vem rozum do hrsti a postav se na správnou stranu. Budeš se muset rozhoupat, na to vem jed."

"Neuvěřitelné", usmál se ohavně zaklínač, "jak všem leží v žaludku má neutralita."

(Andrzej Sapkowski: Čas opovržení)Autor : Martin Lisý


Cestování | Turistika | O nás | Tatra | Kniha Hostů
Vyrobeno v NexusLabs® 2001-2023